reede, 2. jaanuar 2015

Õhus on ärevust ja elektrit

Sel nädalal on minult üsna mitmeid kordi küsitud, kas vaim rekorditeks valmis. Mis seal salata, kõik tunneks end enne sellist katsumust ärevalt ja nii ka mina. Kuid samas pole ärevusest saanud hirm, vaid hoopis edasiviiv jõud, mis kätkeb endas ka pisut rahulolu, sest lõpuks on ju ootamine möödas ja suur hetk kätte jõudnud.

Hiljuti juhtusin lugema üht lugu Jaapani samuraidest. Tegemist oli sõdalastega, kes läksid alati lahingusse mõttega, et on valmis kaotama, kuid samas endast ka 100 protsenti andma. Kuigi mõõgavõitlusel ja spordil pole midagi suurt midagi ühist, toodi antud loos paralleele mõlemast alast. Võistlusmoment on spordile iseloomulik ning tõenäoliselt mõtlevad edukad sportlased ka nagu samuraid ehk nad on oma alas 100 protsenti sees, valmis pidama armutut võitlust esikoha nimel, kuid samas leppima ka sellega, et alati ei pruugi parimat kohta tulla.  

Tegelikult meil ju pole kontrolli lõpptulemuse üle, vaid ainult enda arengu ja treeningute üle. Kui oled trennis näinud vaeva, muutub ka resultaadini jõudmine reaalsemaks ja see aitab maandada ärevusi ning hirme. Siis pole enam sellist tunnet nagu hüppaks võistlustel tundmatus kohas pea ees vette, vaid trenni tehes muutub ka lõpptulemuseni jõudmine reaalsemaks.

Varalahkunud Bruce Lee ütles kord, et ole vormitu ja kujutu nagu vesi. „Kui valad vee tassi, saab sellest tass. Kuid valad vee pudelisse, saab sellest pudel. Kui valad vee teekannu, saab sellest teekann,” ütles Lee ühes teleintervjuus. Võitluskunstide meistri sõnad on aegumatud. „Voolav vesi ei lähe kopitama,” ütles Lee. Tema lausest võib välja lugeda, et alati tasuks olla avatud uutele kogemustele, alati tasuks liikuda edasi, mõelda, areneda. Nii ka spordis.

Ärevus oli, on ja jääb, kuna see on üks osa inimesest. Looduses, kus on palju kiskjaid ning ellujäämine sõltub sellest, kui kiire, osav või tugev keegi on, aitab ärevus keha ette valmistada edasiseks katsumuseks. Kui ärevust või pinget poleks enne spordivõistlust, oleks vist midagi valesti.


Samuraid moodustasid oma isanda daimjo ihukaitse, samuti teenijaskonna. Kõige auväärsem ülesanne, mille samurai võis saada, oli isanda mõõga valvur, aga oli teistsuguseidki, nagu vihmavarju valvur või "vee andja hommikul pärast und". Allikas: Wikipedia.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar